Fototermické panely jsou druhem solárních panelů, které přeměňují sluneční energii (teplo) na tepelnou energii. Fototermické panely tedy nevyrábí elektrickou energii, jako je tomu u fotovoltaických panelů. Jaké je tedy hlavní využití fototermických a fotovoltaických panelů zkr. (FV, FVE)
V tomto článku se zaměříme na to jak fototermické panely fungují, jaká je jejich pořizovací cena, životnost a účinnost. Zároveň tyto hodnoty porovnáme s hodnoty panelu fotovoltaického.
Na úvod bychom rádi zmínili, že v článku nijak nezvýhodňujeme fototermické ani fotovoltaické panely. Pouze popisujeme jak jednotlivá technologie funguje, jaké má výhody, případně nevýhody.
Fototermický panel a nebo fotovoltaický panel?
Před investicí do jakéhokoliv ze solárních panelů si musíte předem určit, co přesně od solárních panelů očekáváte. Zda budou zajišťovat teplou vodu do domácnosti, podílet se na vytápění, případně vyrábět elektrickou energii.
Fototermické panely a jejich využití v praxi
Fototermické panely jsou vhodné pro zajišťování teplé vody v domácnosti, případně mohou pomoci i s vytápěním. A jak přesně takový systém funguje?
Zjednodušeně řečeno: Fototermické panely vyrábí tepelnou energii prostřednictvím trubic na které dopadá sluneční záření. V těchto trubicích žene oběhové čerpadlo nemrznoucí kapalinu, která se postupně zahřívá. Zahřátá kapalina předává teplo do výměníku s vodou. Výměníkem se rozumí akumulační nádoba, která následně může zajišťovat ohřev teplé vody, případně i teplovodní soustavy.
Fototermické panely mají mnohem větší nároky na přípravné práce oproti fotovoltaickým panelům, které se připojují pouze stoupacím vedením(elektrická kabeláž).
Fototermické panely vyžadují přípravu v podobě měděných, případně nerezových trubek opatřené tepelnou izolací, oběhového čerpadla a akumulační nádoby. Toto navyšuje nároky na trasování potrubí(velikost průrazů, záseky ve zdi, apod.)
Co je ještě důležité zmínit k fototermickým panelům?
V určitém intervalu je nutné provést výměnu nemrznoucí kapaliny
V době bez odběru tepla dochází k přehřívání foto termiky
Náklady na údržbu v podobě výměny oběhového čerpadla, akumulační nádoby po x letech
Fotovoltaický panel a jeho využití v praxi
Fotovoltaický panel je solární panel, který zajišťuje přeměnu slunečního záření a denního světla na elektrickou energii. Fotovoltaické panely jsou dnes velmi rozšířenou technologií, která se používá po celém světě. Solární panely se umísťují na poušť, vodní hladiny, louky, pole, domy, bytové domy, firmy, sklady, apod. A jak tedy fotovoltaický panel funguje?
Zjednodušeně řečeno: Fotovoltaický panel je umístěn, tak jako fototermický panel, nejlépe na jižní straně, případně na stranách jako JV, nebo JZ a při dopadu slunečních paprsků generuje elektrickou energii. Tato energie je prostřednictvím elektrické kabeláže vedena k vnitřní technologii - střídač(měnič), DC, AC a následně je elektrická energie dodávána do elektrické sítě v objektu(rodinný dům, firma, sklad, kanceláře, apod.)
Fotovoltaické panely a celý systém FVE je často kritizován z hlediska bezpečnosti vlivem využívání bateriového úložiště. Bateriové úložiště ale není podmínkou pro využívání fotovoltaických panelů, avšak významně ovlivňuje návratnost investice.
Kompletní FV systém se často kombinuje s elektrickými bojlery pro ohřev teplé vody, tepelnými čerpadly, případně wallboxy. Vždy je princip stejný - Fotovoltaický panel vyrábí elektrickou energii.
Co je ještě důležité zmínit k fotovoltaickým panelům?
Fotovoltaické panely zabírají větší plochu na střeše než panely fototermické
Nutná pravidelná revize
Náklady jsou vyšší v případě poruchy, nebo poškození vnitřní technologie (Střídač, baterie) než je tomu u foto termiky
Jak umístit fototermické nebo fotovoltaické panely na střechu
Ideální světová strana pro umístění obou technologií je jižní. Náklon panelů by se měl nejlépe pohybovat v rozmezí 35-45°. U fotovoltaických panelů pamatujte na to, že čím je větší náklon panelů tím více budou vyrábět v zimním období.
V přepočtu na plochu v m2 jsou fototermické panely zhruba o polovičku těžší než panely fotovoltaické. Na stranu druhou mají vyšší účinnost. Před několika lety bychom psali, že i mnohem vyšší účinnost, ale tím jak se technologie fotovoltaických panelů vyvíjí , tak se i fotovoltaické panely v účinnosti posouvají.
Před instalací je nutné nechat prověřit stav střechy a střešní krytiny. Fotovoltaické i fototermické panely mohou být umístěné na střeše i déle jak 20 let.
Účinnost a životnost solárních panelů (Fototermické i Fotovoltaické)
Fototermické panely dosahují životnosti i 25ti let a více, přičemž se výkon kolektorů nesnižuje pokud nedochází k trvalému zašpinění panelů.
Fotovoltaické panely jsou na tom podobně, jejich životnost dosahuje i 25 let a více, avšak s tím, že každý rok přicházejí o určitý výkon. Průměrný fotovoltaický panel dosahuje účinnosti cca 85% - 90% po 25ti letech.
Fototermický panel | Fotovoltaický panel | |
Životnost panelů | 25 let a více | 25 let a více (s úbytkem na výkonu) |
Účinnost celého systému | až 45% | 18-23% (možné i více) |
Orientační pořizovací cena solárních panelů
Fototermické panely jsou určeny, jak jsme uváděli pro ohřev teplé vody, případně pro ohřev teplovodní soustavy. Pořizovací cena se bude pohybovat v rozmezí od cca 100.000 Kč za určitý základ (Jeden kolektor, malý zásobník vody) do 250.000 Kč za sofistikované řešení s ohřevem vody a vytápěním).
Fotovoltaické panely mají dá se říci ještě širší využití. Jak jsme uváděli, fotovoltaický panel vyrábí vždy jen elektrickou energii, kterou následně můžete využít pro jakýkoli elektrický spotřebič v domácnosti. Pořizovací ceny budou od 90.000 Kč do i více jak 500.000 Kč.
V obou případech je potřeba důkladně spočítat zda se Vám jedna z uvedených technologií vyplatí pořizovat
A proto využijte naše nezávislé poradenství Eko-Adepto
Jaká technologie je pro Váš dům vhodnější?
Jsou to fototermické panely, nebo fotovoltaické panely, nebo pro Vás existuje i jiné a lepší řešení?
A co když se Vám investice do technologie nevyplatí? My Vám to řekneme a tím ušetříte čas i peníze!
Domluvte si s námi termín nezávislého poradenství. Kontaktujte nás telefonicky, e-mailem, nebo odešlete formulář:
Líbil se Vám článek ,,Fototermické nebo fotovoltaické panely,,. Sdílejte jej s ostatními na sociálních sítích. Děkujeme Eko-Adepto
Comments